od do
zakazano Novosti

Pratimo Svjetsko veteransko prvenstvo u Finskoj po danima:

03.08.2024.

I dok naša studentska reprezentacija ima dan odmora koji je iskoristila za lagane treninge i rastrčavanja u Finskoj je krenulo Svjetsko veteransko prvenstvo u orijentacijskom trčanju sa više od 4500 sudionika. Naš klub i Hrvatsku predstavljaju Neda Gobec i Karlo Gobec. Na popratnoj utrci sudjeluju još Lea Katarina Gobec i Kimi Gobec.
Danas su na rasporedu bile kvalifikacije za sprint natjecanje. Neda je nastupila u kategoriji Ž55 (druga kvalifikacijska grupa), a Karlo u M60 (četvrta kvalfikacijska grupa). Cilj natjecanja bio je na gradskom stadionu u Turkuu imenovanom po legendarnom finskom dugoprugašu Paavo Nurmiju. Nažalost Neda Gobec je ostala bez plasmana zbog greške na predzadnjoj kontroli dok je Karlo Gobec bio 62. u svojoj kvalifikacijskoj grupi.
Na popratnom natjecanju FIN5 Kimi Maria Gobec je bila 4., a Lea Katarina Gobec 6. u Ž21B.
Koliko veterana nastupa na prvenstvu najbolje ćemo predočiti kroz broj prijava u kategorijama u kojima nastupaju naši. Kod Nede Gobec u kategoriji je bilo 187 natjecateljica, dok ih je kod Karla Gobeca čak 320! Prvih 20 u skupini (ukupno 80) se kvalificira u A finale, isto toliko u B,C i D finale.

04.08.2024.

U Finskoj su se  nastavile utrke veteranskog svjetskog prvenstva u orijentacijskom trčanju i to finalnim utrkama u sprintu. Najstariji natjecatelj Nieminen Sole iz Finske nastupio je u kategoriji M95 kao jedini natjecatelj, no u kategoriji do 90 godina bilo je deset muških natjecatelja i tri ženske natjecateljice. Već u kategoriji 85 broj natjecatelja je veći od dvadeset.
Naši članovi kluba Karlo Gobec i Neda Gobec nastupili su u svojim finalima. Karlo je startao u D finalu kategorije M60 i zauzeo 17. mjesto, dok je Neda Gobec u C finalu bila šesta. Najbolji plasman Hrvata ostvarila je Dunja van de Riet osvojivši 49. mjesto u A finalu kategorije Ž55.
Od nama poznatih orijentacista izdvajamo drugo mjesto bivšeg višestrukog svjetskog prvaka Jorgen Martenssona u kategoriji M65, treće mjesto Dirka Goossensa iz Belgije u M60A te naravno pobjedu najveće orijentacijske ikone u ženskoj konkurenciji Simone Niggli iz Švicarske koja je slavila u Ž45A.
Dakle ako ste mislili da ste prestari za orijentacijski sport griješite jer kao što se vidi čak 4500 veterana trenutno se bori za titule svjetskih veteranskih prvaka u svojim dobnim skupinama.

Svjetsko veteransko prvenstvo (WMOC) srednje staze finale – Sauvo. Neda Gobec, OK Vihor, CRO, W55 Photo by Ilkka R Metsälä

07.08.2024.

U srijedu 07.08. održalo se finale srednjih staza na vrlo zahtjevnom terenu s izazovnim stazama. Više od 3700 sudionika trčalo je baš kao i u kvalifikacijama u utorak u šumi Sauvu istočno od grada domaćina Turkua. Teren bio je pun detalja s vrlo malo staza koje su se mogle koristiti. Teren je sadržavao karakteristična otvorena kamena područja i mnoge male, tehničke dionice na dionicama srednje dužine. Koliko je bilo teško vidi se na rezultatima, gdje su bile relativno velike vremenske razlike između natjecatelja. Najviše zlatnih medalja uzeli su natjecatelji iz Švedske – 11, dok su Finci osvojili 10. Švicarskoj su pripale 2, a SAD i Norveškoj po jednu.

Članovi Vihora Neda Gobec i Karlo Gobec nastupali su u B finalu i D-finalu nakon što su se tamo plasirali kroz kvalifikacije.

61. Gobec Karlo OK Vihor CRO 1:28:05 +49:46

Nakon srednjih staza, s dva zlata s prvenstva u Finskoj može se pohvaliti sedam natjecatelja koji su i u nedjelju pobijedili u sprintu.

Dvostruke titule imaju Merja Rantanen, FIN (W40), Simone Niggli, SUI (W45), Yvonne Gunnell, FIN (W50), Manu Mutka, FIN (M50), Heikki Rusko, FIN (M80), Sten Bergstrand, SWE (M90) i Sole Nieminen, FIN (W95)

Rezultate, GPS praćenje i fotografije s kvalifikacija srednjih staza:

🇭🇷 Rezultati hrvatskih natjecatelja:
Sprint: (W55: 180 natjecateljica, M60: 294 natjecatelja)
Dunja van de Riet (W55): 49. mj. A-finale
Neda Gobec (W55): 6. mj. C-finale
Karlo Gobec (M60): 17. mj. D-finale
Srednje staze: (W55: 197 natjecateljica, M60: 364 natjecatelja)
Karlo Gobec (M60): 36. mj. D-finale
Iduće godine se Svjetsko veteransko prvenstvo održava u španjolskoj Gironi.
Na popratnoj utrci Fin5 – 5 dana Finske, nastupalo je troje natjecatelja iz Hrvatske. Matjaž Štanfel je u najjačoj seniorskoj kategoriji M21A zauzeo odlično četvrto mjesto, a naše Lea Katarina Gobec i Kimi Maria Gobec bile su vrlo dobre u Ž21B kategoriji u kojima su nakon pet dana natjecanja osvojile 4. (Lea Katarina Gobec) i 5. mjesto (Kimi Maria Gobec).