WUOC reprezentacija Hrvatske
zakazano Novosti
Karta
Nakon punih 28 godina studentska reprezentacija Hrvatske ponovno se natjecala na Svjetskom studentskom prvenstvu u orijentacijskom trčanju koje se održalo u Bugarskoj u mjestu Bansko. Za hrvatsku sveučilišnu reprezentaciju nastupili su Zdenka Petra Štambuk, Dora Vukelić, Paula Pavlin, Salopek Tihon, Gabrijel Šiljevinac, Jan Gobec i Matija Kučinac sa Sveučilišta u Zagrebu i Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, uz voditelja reprezentacije Damira Gobeca.
Prenosimo pregled događanja i rezultata po danima natjecanja i fotogaleriju po danima:
01.08.2024. – sprint Bansko
Prvi dan natjecanja na Svjetskom studentskom prvenstvu u Banskom je završen svečanim otvaranjem natjecanja i utrkom u sprintu. Izuzetno vruć i sparan dan sa temperaturama preko 32 stupnja natjecateljima je dodatno otežalo utrku. Tehnički zanimljiva utrka malo je narušena slabijim tiskom karata, no to nije utjecalo na samo natjecanje. Zlatne medalje otišle su u Francusku i pomalo iznenašujuće u Španjolsku.
Naši članove reprezentacije hrabro su ušli u utrku iako je većina bez velikog iskustva na ovako velikim natjecanjima. Očekivano Tihon Salopek ostvario je izvrstan rezultat osvojivši 49. mjesto sa samo 1’40” sekundi zaostatka iza Guilhem VEROVA iz Francuske. Kod naših djevojaka najbolja je bila Dora Vukelić na 88. mjestu sa točno pet minuta zaostatka iza Španjolke Ane Isabel TOLEDO NAVARRO. Samo sekundu iza Dore bila je Paula Pavlin na 89. mjestu. Matija Kučinac i Gabriel Šiljevinac kojima su ovo prvi nastupi na Svjetskom prvenstvu bilo koje razine osvojili su 119. i 120. mjesto, Nažalost zbog grešaka na stazi bez plasmana ostali su Zdenka Petra Štambuk i Jan Gobec.
Sprint natjecanja posljednih godina izuzetno dobivaju na popularnosti, ali i doživljavaju stalne modifikacije pravila te je iskustvo trčanja ovakvih utrka za bolje rezultate neprocijenjivo i upravo je zato dobro da se u Banskom nalazi jedna mlada i poletna ekipa pred kojom je nadamo se još mnogo ovakvih natjecanja za skupljanje iskustva.
Natjecanja se već sutra nastavljaju sprint štafetom u mjestu Razlog pored Banskog sa prvim startom u 14:00 sati (13 sati po HR vremenu)
02.08.2024. – sprint štafeta Razlog
Sprint štafeta se održala u mjestu Razlog pored Banskog drugoga dana natjecanja. Od 42 štafete koje su startale Hrvatska je zauzela 33. mjesto. Štafeta je trčala u sastavu Zdenka Petra Štambuk, Tihon Salopek, Jan Gobec i Paula Pavlin. Nakon prve izmjene stafeta se nalazila na 36. mjestu, nakon druge izmjene na 32. mjestu, a nakon treće i četvrte izmjene na 33. mjestu. Pobijedila je pomalo iznenađujuće štafeta Velike Britanije ispred Švicarske i Francuske. Favorit Švedska na kraju je bila šesta s tim da je prva ekipa ostala bez plasmana zbog prolaska kroz zabranjeno područje. Općenito je zadnja dva dana na sprint utrkama bilo izuzetno puno diskvalifikacija zbog umjetnih barijera i zabranjenih područja u koje su natjecatelji uletavali u velikoj brzini pri kojoj nisu mogli interpretirati kartu i dodatne zabrane. Drugi dio reprezentacije danas je nastupio za trening na popratnoj utrci Razlog kup. Gabrijel Šiljevinac je ostvario drugo vrijeme, a Matija Kučinac treće vrijeme u kategoriji M21A, dok je Dora Vukelić trčala kategoriju Ž21E i ostvarila je dvanaesto vrijeme. Sutra je na rasporedu dan odmora, a natjecanja se sele u šumu u nedjelju i ponedjeljak kada kreću srednje staze i štafeta.
04.08.2024. – srednje staze – Bansko
Trećega dana natjecanja na Svjetskom studentskom prvenstvu u orijentacijskom trčanju koje se održava u Banskom u Bugarskoj trčale su se srednje staze. Hrvatska reprezentacija nastupila je u punom sastavu. Tehnički izuzetno težak teren bio je pravi izazov za sve natjecatelje pogotovo na samom početku staze. Najbolje se od naših snašao Tihon Salopek koji je sa nešto više od 8 minuta zaostatka za pobjednikom zauzeo 72. mjesto od preko 130 natjecatelja. Najbolja djevojka bila je Zdenka Petra Štambuk koja je osvojila 96. mjesto u konkurenciji 114 natjecateljica.
Zlatna medalja u ženskoj konkurenciji otišla je u Švicarsku (Ines BERGER), srebro u Švedsku (Johanna KALLVIK LEUFVEN), a bronca u Francusku (Cecile CALANDRY). U muškoj konkurenciji slaviio je Axel GRANQVIST iz Švedske ispred dva predstavnika Francuske Quentin MOULETA i Quentin ANDRIEUXA.
05.08.2024. –  štafeta – Bansko
Zadnjeg dana natjecanja Svjetskog studentskog prvenstva u Bugarskoj održano je štafetno natjecanje u istoj ciljnoj areni na skijalištu u Banskom kao i za srednje staze. Teren je bio opet tehnički zahtjevan, ali i fizički iscrpljujuć sa jakim usponima.
Naše štafete nastupile su u sljedećim sastavima: Paula Pavlin, Dora Vukelić i Zdenka Petra Štambuk u ženskoj konkurenciji, a Tihon Salopek, Jan Gobec i Gabriel Šiljevinac u muškoj konkurenciji. U mješovitoj štafeti sa dva člana iz Brazila nastupio je Matija Kučinac. Ženska štafeta je u apsolutnoj nacionalnoj konkurenciji bila 26. od 31 štafete. U konkurenciji samo prvih nacionalnih štafeta djevojke su bile 20.
Dečki su u apsolutnoj konkurenciji zauzeli 33. mjesto, a u konkurenciji samo prvih nacionalnih štafeta su bili 24.
Rezultati svih štafeta
Istovremeno svaki dan nakon natjecanja studenata održavala se i petodnevna utrka WUOUC TOUR koju su sačinjavali rezultati pet natjecanja (dva sprinta, duge staze i dvije srednje staze). Na natjecanju je sudjelovao Damir Gobec te je po danima osvajao slijedeće plasmane: 1. dan – 2.mjesto, 2. dan – 4.mjesto, 3. dan – 3.mjesto, 4. dan – 3.mjesto, 5. dan – 3.mjesto. U ukupnom poretku osvojio je drugo mjesto i srebrnu medalju.