Google
  
 
   Orijentacijski klub VIHOR

Osnove sportskog treninga

Sportski trening je kompleksan pedagoški proces koji se konkretizira u organiziranom vježbanju - radu, koje se ponavlja sa takvim opterećenjem da aktivira fiziološke procese superkompenzacije i adaptacije organizma. Time se postiže poboljšanje fizičkih, psihičkih, intelektualnih, tehničkih i taktičkih kvaliteta sportaša, koji se manifestiraju u podizanju natjecateljskih rezultata.

Struktura mezociklusa u procesu treniranja uvjetovana je specifičnostima sadržaja i opterećenja treninga sportaša u različitim periodima i etapama pripreme, izbornih natjecanja, te rasporedom glavnih natjecanja i dužinom intervala između njih, zakonitostima kumulacije efekata trenažnih i natjecateljskih opterećenja, te uvjetima oporavka i drugim činiocima koji mogu posredno utjecati na tijek tekućeg planiranja i programiranja trenažnog rada.

Visoka razina pripremljenosti sportaša koja dozvoljava sudjelovanje na natjecanjima obično se naziva sportskom formom. To stanje karakterizira velika radna sposobnost i, po pravilu, postizanje najviših sportskih rezultata. Sportska forma treba se postići na početku natjecateljskog perioda, zatim se u tijeku istog treba povećavati i dostići najvišu razinu za glavno natjecanje. Optimalna sportska forma i visoki natjecateljski rezultati se u pravilu trebaju podudarati.

Izborno natjecanje (kvalifikacijske norma) često je jedna od najvažnijih točaka u programiranju treninga i sportske forme. Kako bi se tijelo moglo fizički i psihološki pripremiti za maksimalne napore potrebno je prilikom razrade ciklusa treninga pažljivo planirati periode superkonpenzacije i mjere oporavka. Pravilnom periodizacijom postižemo maksimalni efekt na zadanom natjecanju, te postizanje rezultata kojim osiguravamo nastup na natjecanju za koje se primarno pripremamo (svjetsko prvenstvo, svjetski kup, olimpijske igre...).

Iz ovih nekoliko definicija možemo zaključiti da su trening i izborno natjecanje usko povezani, ali samo u kontekstu pravilno raspoređenih treninga unutar priprema, kako bi se natjecatelji pripremili za njima bitno natjecanje. Na pitanje o treningu kandidatima je bitno decidirano odgovoriti dali su to kvalifikacije ili je to trening. Očito to nije isto.

www.vihor.hr

Orijentacijski klub Vihor • 10 000 Zagreb • Basaričekova 8
Pišite na: vihor@vihor.hr • damir.gobec@zg.tel.hr
Pokude, pohvale, sugestije i upite tehničke prirode šaljite na karlo.gobec@zg.hinet.hr
© Karlo Gobec - All Rights Reserved