Orijentacijski klub VIHOR
Precizna orijentacija
Trail Orienteering
by Jasminka Cindrić-Perković

Precizna orijentacija (Pre-O) je jedna od četiri od IOF-a (Međunarodnog orijentacijskog saveza) priznatih disciplina orijentacije (uz orijentacijsko trčanje, orijentaciju na brdskim biciklima i skijašku orijentaciju).

Prilagođena je sudjelovanju svih zainteresiranih, također i osoba s poteškoćama u kretanju, a svi se natječu jednakopravno bez obzira na godine, spol, tjelesnu pripremljenost. Kategorije se dijele samo prema znanju orijentiranja, odnosno zahtjevnosti orijentacijske staze.

Za natjecanje potrebna je karta terena (primjer sa SP 2006. u Finskoj) s ucrtanim kontrolnim točkama i opisima kontrola, kontrolni karton, kompas i perforator. Kartu i kontrolni karton osigurava organizator, kao i perforatore. Jedinu opremu koju natjecatelj mora donijeti sa sobom su kompas i dobra volja.

Kod precizne orijentacije, za razliku od ostalih orijentacijskih disciplina, nije bitna brzina prolaska staze nego točnost pri interpretiranju karte, čitanju orijentacijskih opisa i koreliranja terena i karte, uz pomoć kompasa. Postoji, doduše vremensko ograničenje prolaska staze koje organizator može odrediti pri čemu se za prekoračenje vremena oduzimaju bodovi.

Osobama koje imaju problema pri kretanju je dozvoljeno imati pomoćnika (na nekim natjecanjima organizator osigurava pomoćnike) kojemu nije dozvoljeno pomagati ili odmagati natjecatelju pri donošenju odluka.

Natjecatelj započinje natjecanje kada mu organizator da kartu (Vihor Pre-O Adventure) s ucrtanim kontrolama koje natjecatelj mora obići i zabilježiti svoj odgovor na kontrolnom kartonu. Kretanje je dozvoljeno samo po većim putevima kojima se nesmetano mogu kretati osobe s poteškoćama u kretanju i invalidskim kolicima (zabranjeno je npr. kretanje stepenicama, uskim šumskim putevima, zaraslim putevima...). Isto tako, moguće je da organizator zabrani kretanje nekim putevima što je na karti označeno križićem preko zabranjene staze. Strogo je zabranjeno silaženje s puta i ulazak na teren, odnosno približavanje kontrolnim zastavicama.

Vihorova PreO trka

Karta

Vihor Pre-O Adventure


Kontrolna zastavica


Kontrolne točke (KT)

Zadatak natjecatelja je da odredi koja se zastavica na terenu nalazi na mjestu koje je zadano opisom kontrole i centrom kružnice na karti. Na terenu, po pojedinom zadatku, može biti postavljeno najviše 5 zastavica, ali može biti postavljena i samo jedna (pri čemu zadatak ne mora nužno biti lakši)



Zastavice se označavaju tako da je krajnja lijeva zastavica A, prva desno do nje B i tako dalje. Zastavice postavljene na terenu nisu posebno označene. Kako bi nedvojbeno svim natjecateljima ista zastavica bila A, odnosno B itd. postavlja se na terenu stupić koji označava mjesto odluke. Za donošenje odluke koja je zastavica na točnom mjestu natjecatelj se slobodno može kretati putem i promatrati teren sa različitih strana, pomagati se kompasom, procjenjivati udaljenosti... Bitno je naglasiti da se kontrolne zastavice gledaju iz daljine bez silaženja s puta na teren gdje se nalaze zastavice.


Ponekad odluka nije jednostavna



točka: mjesto odluke
KT-ice: položaj KT A do E

U opisima dobivenima od organizatora naznačen je broj zastavica za pojedini zadatak - npr. ako u opisima stoji A-E natjecatelj mora vidjeti 5 zastavica s mjesta odluke za taj zadatak.

Peforator

Kada se natjecatelj odluči za svoj odgovor uz pomoć perforatora probuši kvadrat koji je označena slovom koje odgovara odabranoj zastavici. Npr. ako se natjecatelj na petom zadatku odlučio za treću zastavicu s lijeva onda perforira (buši) kućicu u petom redu označenu slovom C.



Perforator


Perforiranje kartona

U nekim slučajevima (npr. za zahtjevnije kategorije) može se dogoditi da niti jedna zastavica nije na točnom mjestu. Na kontrolnom kartonu se u tom slučaju perforira kućica označena sa Z uz redni broj zadatka.

Karton

Najbolji je onaj natjecatelj koji je na što više zadataka točno odgovorio i sakupio najveći broj bodova (za svaki točan odgovor po jedan bod).

U slučaju da više natjecatelja ima isti broj bodova presuđuje brzina odgovaranja na vremenskim kontrolama (primjer 1 i 2. Vremenske kontrole su posebne po tome što se na njima mjeri vrijeme potrebno da se donese odluka. Na vremenskim kontrolama najčešće nije dozvoljen odgovor Z (ali postoje izuzeci). Među natjecateljima koji imaju isti broj bodova poredak se određuje tako da je bolji onaj koji ima kraće vrijeme odluke na vremenskim kontrolama (zbrojeno). U slučaju krivog odgovora ili ako natjecatelj ne odgovori u roku od 60 sekundi na vremenskoj kontroli natjecatelj ne dobije bod, a uz vrijeme odluke dobije i kaznenih 60 sekundi.

Vremenske kontrole mogu biti postavljene bilo gdje na stazi - na počeku, u sredini, na kraju.

U Hrvatskoj se u preciznoj orijentaciji može natjecati u tri kategorije:
A - vrlo zahtjevna (proizvoljan broj Z odgovora, veći broj zadataka, teži zadaci)
B - zahtjevno (maksimalno dva Z odgovora, srednje teški zadaci)
N - za početnike (bez Z odgovora, lagani zadaci)

Rješenja sa svjetskog prvenstva 2006. u Finskoj

Bavljenje preciznom orijentacijom pomaže razvijanju različitih sposobnosti – interpretiranje karte, koreliranje karte i terena, pravilnu upotrebu kompasa, (brzo) donošenje odluka, razvijanje koncentracije pod pritiskom natjecanje, procjenjivanje,..

Uz sve navedeno precizna orijentacija je relativno fizički nezahtjevna što omogućuje svima (invalidima, starijima, djeci, ljudima koji pate od nekih bolesti npr. astma,..) bavljenje ovim sportom.

Fotke sa Vihorovog Pre-O natjecanja

www.vihor.hr

Orijentacijski klub Vihor • 10 000 Zagreb • Ribnjak 2
Pišite na: vihor@vihor.hr • damir.gobec@zg.htnet.hr
Pokude, pohvale, sugestije i upite tehničke prirode šaljite na karlo.gobec@zg.t-com.hr
© Karlo Gobec - All Rights Reserved