Orijentacijski klub VIHOR

Novosti
07/2011

Slavonija i Baranja open - Vihorašima pet naslova prvaka HrvatskE
Protekli vikend u Našicama, Belom Manastiru i na Zlatnom brdu održano je 1. Otvoreno prvenstvo Slavonije i Baranje u organizaciji OK "Sova" i OK "Međimurje". Dvodnevno natjecanje sa tri utrke privuklo je sve skupa oko 200 natjecatelja iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Norveške, Rusije, Finske, Švedske...

Prvo natjecanje održano je u subotu 09.07. u Našicama na kojem je ujedno i bio najveći broj natjecatelja zbog aranžmana Skandinavaca koji su došli izravno sa Svjetskog veteranskog prvenstva koje se održavalo u Pećuhu u Mađarskoj. Teren u Našicama poznat je od prošle godine, a prekrasni park opet je bio poprište lijepo organizirane utrke jedinstvene i po tome da u njoj sudjeluje i gradonačelnik grada Našica, Krešimir Žagar. Krešo ne samo da sudjeluje, nego se i kvalitetno natječe te je osvojio i drugo mjesto u veteranskoj kategoriji M35. Krešo je početkom devedesetih redovito nastupao za naš klub, a bio je i član vojne reprezentacije za koju je nastupio i na prvom Svjetskom vojnom prvenstvu na koje je nastupala i hrvatska u Mađarskoj.
Samo natjecanje proteklo je u očekivanju starta zbog čekanja natjecatelja iz Skandinavije što je rezultiralo pomicanjem predviđenog prvog starta pa je trka krenula tek iza podneva. Sve ostalo bilo je dobro organizirano, a ponuđen je i pravi slavonski ćobanac te piće po povoljnim cijenama.

Iz kluba je na natjecanju sudjelovalo 18 natjecatelja, a najuspješniji su bili: Timo Gobec (M12 - 1.mjesto), Iva Lovrec (Ž16 - 1. mjesto), Karlo Borisavljević (M16 - 1.mjesto), Jan Gobec (M12 - drugo mjesto), Lea Katarina Gobec (Ž16 - 2.mjesto), Damir Gobec (M21 - 2.mjesto), Mia Lovrec (Ž12 - 2.mjesto) i Jasminka Cindrić Perković (Ž35 - 3.mjesto).
U najjačim seniorskim kategorijama slavili su Vinka Kvočić (OK Kapela) i Edi Ocvirk (OK Japetić).

Naš podmladak ujedno je iskoristio i priliku za fotografiranje sa orijentacijskom legendom iz Švedske, višestrukim Svjetskim prvakom Jorgenom Martenssonom.

Poslijepodnevni sprint koji se također bodovao za Kup Hrvatske održan je u Belom Manastiru na novom natjecateljskom terenu i karti. Start natjecanja krenuo je u 20:00 sati što je u neku ruku bilo dobro jer je toga dana izmjerena temperatura u Belom Manastiru bila najviša u Hrvatskoj, punih 38 stupnjeva. Ovoga puta trka je bila gradska i trebalo je smoći snage za trčanje po užarenom asfaltu i gradskim parkovima. Uspona nije uopće bilo, prava slavonska ravnica.
Kako se rezultati sprinteva nisu zbrajali, već debelo po mraku održano je i proglašenje ove trke pa su tako i članovi kluba opet osvojili pregršt medalji: Timo Gobec (M12 - 1.mjesto), Iva Lovrec (Ž16 - 1. mjesto), Karlo Borisavljević (M16 - 1.mjesto), Jan Gobec (M12 - drugo mjesto), Lea Katarina Gobec (Ž16 - 2.mjesto), Damir Gobec (M21 - 2.mjesto), Mia Lovrec (Ž12 - 2.mjesto) i Darinka Lovrec (Ž35 - 3.mjesto).
U najjačim kategorijama slavili su Nikolina Stepan (OK Torpedo) i Vedran Bijelić (OK Bjelovar).

Smještaj natjecatelja bio je osiguran u sportskoj dvorani koja je dodatno bila klimatizirana, a osigurani su i madraci za sve natjecatelje. Jedna vrlo lijepa gesta organizatora.

Prvenstvo Hrvatske na srednje staze održano je u nedjelju 10.07. na novoj karti "Zlatno brdo", a brdo ove godine nije ostalo poznato po kvalitetnim vinima nego po užarenim livadama na kojima su natjecatelji ostavljali i zadnje atome snage. Srećom organizator je sve natjecatelje na cilju smjestio u šumu, a predvidio je i veliku cisternu za tuširanje te hladne napitke i besplatni grah. Iskusniji natjecatelji znali su otprilike što ih čeka na terenu pa su se pripremili za visoku travu i probijanje kroz gustu šumu, a dio natjecatelja dodatno je nosio i vodu sa sobom na stazu.

Vihoraši su ovoga puta bili još uspiješniji pa je tako Ivana Gobec postala prvakinja Hrvatske u najjačoj ženskoj kategoriji Ž21 ispred Vinke Kvočić i Nikoline Stepan. Ivana je jedina u ženskoj najjačoj konkurenciji koja je ove godine uspijela ujedno i obraniti titulu prvakinje od prošle godine.

Prvaci Hrvatske još su postali Timo Gobec (M12), Karlo Borisavljević (M16), Lea Katarina Gobec (Ž16) i Nenad Lovrec (M45).
Od ostalih rezultata Vihoraša još izdvajamo osvajače medalja: Mia Lovrec (Ž12 - 2.mjesto), Iva Lovrec (Ž16 - 2. mjesto), Ivica Bertol (M21B - drugo mjesto), i Neda Gobec (Ž35 - 2.mjesto) te Jan Gobec (M12 - drugo mjesto).

U muškoj najjačoj konkurenciji u M21 slavio je Matjaž Štanfel (OK Ris) ispred Vedrana Bijelića (OK Bjelovar) i Tomislava Kaniškog (OK Maksimir).

Nakon natjecanja članovi kluba još su posjetili Kopački rit i Osijek. Ovim natjecanjem završen je prvi dio sezone u Hrvatskoj koja se nastavlja krajem kolovoza 27. i 28.08. u Međimurju štafetnim i sprint kupom Hrvatske.

Rezultati, prolazi, splitbrowser, routegadget
Fotogalerija
Čet.14.07.2011. (dg)
Završile i duge staze na JWOC-u
Duge staze, odnosno klasika je uz štafetu jedina disciplina koja je do sada bila prisutna na svim juniorskim Svjetskim prvenstvima. Jučer je dakle održana 22 klasika na kojoj su se juniori borili za najprestižniju titulu, a do nje nije bilo lako doći. U muškoj konkurenciji nastupilo je 153 juniora, a u ženskoj 131 juniorka.

Kod djevojaka Dankinja Ida Bobach koja već ima titulu prvakinje sa sprinta i klasike od prošle godine, potvrdila je svoju dominaciju te je uzela još jedno zlato ispred svoje kolegice iz reprezentacije Emme Klingenberg. Stazu dugačku 7,7km sa 20 kontrolnih točaka i 285 metara uspona prošla je za 55'23''. Broncu je osvojila Šveđanka Tove Alexandersson.

U muškoj konkurenciji slavio je Norvežanin Yngve Skogstad ispred Roberta Merla iz Austrije i Lucasa Basseta iz Francuske. Ovo je ujedno i prva austrijska medalja u povijesti u juniorskoj konkurenciji i dolazi kao izvrstan "lijek" za propuštenu medalju na sprintu kada je Merl izgubio broncu za jednu sekundu. Austrijanci imaju i djevojku za pohvaliti. bauer julija osvojila je 10. mjesto čime je svakako potvrdila kvalitetan dugogodišnji rad u njihovoj reprezentaciji.

Naši dečki su preživjeli. Svi su istrčali stazu i niti jedan nije diskvalificiran. Najbolji je bio kako se i očekivalo Matija razum koji je osvojio 100. mjesto. On je stazu dugačku 11,1 km istrčao za solidne 96 minute i 2 sekunde čime je zaostao za pobjednikom 28 minuta (68'49). Ostatak ekipe nam se poredao pred kraj liste. Na 139. mjestu bio je Mario Štambuk (112'50), 143. bio je Matej Štambuk(121'38), a 146. Ivor Mikulčić (129'34).

Danas je na Svjetskom prvenstvu dan odmora, a natjecanja se nastavljaju sutra kvalifikacijama na srednje staze. Nakon kvalifikacija slijedi finale srednjih staza i na kraju štafetno natjecanje.

Rezultati - duge staze
Uto. 05.07.2011. (dg

Počelo juniorsko Svjetsko prvenstvo
U Poljskoj se ovih dana održava juniorsko Svjetsko prvenstvo u orijentacijskom trčanju. Malobrojnu Hrvatsku ekipu čine natjecatelji Mario i Matej Štambuk (OK Ivan Merz), Matija Razum (OK Japetić) i Ivor Mikulčić (OK Vihor). Kao voditelj na prvenstvu je Karlo Gobec. Juniori su na put krenuli još u srijedu i u međuvrmenu su odradili niz treninga nakon 1000 kilometara puta, a prva disciplina na rasporedu bila je sprint u nedjelju.

Evo i nekoliko redova direktno iz Poljske:

Jučer je u Leborku održan Sprint. Većinom po gradu, manji dio u šumi. Kod muških je pobijedio Lucas Basset iz Francuske (15'07 min.). Mi smo se nadali vremenima ispod 20 min, ali jedino je Matija Razum trčao 18'57 (120. mj.), isto kao i prošle godine. Mario Štambuk zauzeo je 143.mj (20'54min.) Ivor Mikulčić 144.mj (21'06 min.) a Matej Štambuk 150.mj. (21'56min.)

Stazu dugu 2900 metara sa 35 metara uspona i 23 kontrole naši su trčali 6 odnosno 7 minuta po kilometru što nije loše, no razlike na sprintu zaista su minimalne. Prvih čak 60 natjecatelja nalazi se unutar dvije minute, a čak 105 unutar tri minute.

Danas su na rasporedu duge staze na kojima start uobičajeno traje cijelu vječnost, punih pet i pol sati. Od naših prvi kreće Matej u 55. minuti, pa Ivor u 129. minuti. Slijede Mario u 163. minuti i Matija u 313. minuti. Želimo im uspješno natjecanje. Rezultate, karte, startne liste i video isječke možete pratiti na vrlo dobrim stranicama organizatora.