Google
  
 
   Orijentacijski klub VIHOR
Orijentacijsko trčanje

Međunarodni savez za orijentacijsko trčanje je osnovan 1961. a od 1977. orijentacijsko trčanje ima olimpijski status.

Orijentacija je smišljeno kretanje po nepoznatom terenu s osnovnim ciljem da se uz pomoć karte i kompasa osoba orijentira i pronađe unaprijed određene kontrolne točke ucrtane na karti u što kraćem vremenu. Put između kontrolnih točaka bira sam. Natjecateljska zemljišta su šume, često nepristupačne za običnog čovjeka, s vrlo različitim oblicima vegetacije i konfiguracije zemljišta. Kontrolne točke označene su na posebnom zemljovidu za orijentacijsko trčanje kružnicom, a na zemljištu trostranom crveno bijelom zastavicom. Duljina staze je zadana predviđenim vremenom pobjednika. Staza mora provjeravati sve tehničke i kondicijske sposobnosti natjecatelja. Različitost zemljišta uvjetuje sposobnost brze prilagodbe uvjetima natjecanja.

Zadnja KTNatjecanja, kao i treninzi odvijaju se u bilo kojim vremenskim uvjetima i u bilo koje doba dana ili noći, u okviru zadanih propozicija i pravila. Sportaši se natječu u okviru niz kategorija, različitih tipova natjecanja, osvajajući plasman.

Od natjecatelja zahtjeva izdržljivost i odlične kognitivne sposobnosti. Fizički i psihički napori koje se mora savladati uspoređuju se s naporima maratona uz rješavanje složenih kognitivnih problema vizualizacije zemljišta iz zemljovida

I uz dugogodišnje iskustvo teško je točno odrediti udio razboritosti, odnosno razmišljanja i trčanja u cjelokupnosti sporta. Jedino što možete zaključiti jest da se pojedini udio obje komponente mijenja zavisno od zemljišta prikazanog zemljovidom i zadanog puta kojeg sportaš mora prijeći, odnosno od natjecanja do natjecanja je drugačiji. Upravo iz navedenih razloga u ovom sportu ne uživaju samo odlični atletičari, već i svi oni koji uz manju snagu i brzinu vrlo dobro vladaju tehnikom orijentiranja i brzog čitanja zemljovida.

Orijentacijsko trčanje mlad je šport u Hrvatskoj, međutim u Europi ima dugogodišnju tradiciju. Kao što ukazuje i sam naziv športa, sastoji se od dvije jednako važne komponente: orijentiranja i trčanja.

Orijentiranje uz pomoć zemljovida i kompasa jedini je način preciznog utvrđivanja položaja u prostoru i to tako da se postojeći objekti koji nas okružuju uspoređuju s onima ucrtanim na zemljovidu, te se određivanjem strana svijeta i još nekim tehnikama upotrebe kompasa određuje precizan položaj.

Orijentacija ima popriličan značaj u svakodnevnim ljudskim aktivnostima. Neka zanimanja ne mogu se uopće zamisliti bez temeljnog poznavanja služenja zemljovidom, upotrebe kompasa i orijentiranja (profesionalni i sportski piloti zrakoplova, jedriličari, pomorci, šumari, geolozi, turistički vodiči i sl.).Dakako, sve osobe koje su izravno vezane uz prirodu, makar u okviru svojeg slobodnog vremena (planinari, lovci, izvidači, izletnici i sl.), također bi trebale biti upućene u osnovnu tehniku korištenja zemljovida i kompasa.

Orijentacijsko trčanje je šport od osnovne važnosti za vojsku jer razvija psihofizičke sposobnosti, neposredno podižući borbenu spremnost svakog pojedinca koji se njime bavi. Nije potrebno isticati koliko je važno poznavati tehniku čitanja zemljovida i upotrebu kompasa na nepoznatom terenu i koliko takvo znanje može pomoći u neposrednoj opasnosti u kojoj se nađe vojnik. Zbog toga je orijentacijsko trčanje proglašeno jednim od osnovnih vojnih športova.

Naravno, kako bi utjecaj na promjene u organizmu bio očigledan potrebito je redovito trenirati i sudjelovati na natjecanjima. Istovremeno, natjecatelji su ujedno i primjer kako korisno ispunjavati slobodno vrijeme.

Pored praktičnosti koju poznavanje orijentiranja pruža (nećete zalutati i time izgubiti dragoćjeno vrijeme, ekonomski ćete iskoristiti određene vidove energije, ne pokretati službe spašavanja i sl.), aktivni učesnici orijentacijskog trčanja, dakle natjecatelji, imaju mogućnost da sami osjete i ostale vrijednosti koje im ovakva aktivnost pruža.

Navest ćemo samo neke prednosti orijentacijskog trčanja:

aktivan boravak u prirodi, relativno čistoj i nezagađenoj, udaljenoj od urbanih sredina

utjecaj povoljnih vremenskih parametara (zrak, sunce, voda, viša nadmorska visina)

višestruka psihofizička angažiranost učesnika, odnosno cjelokupnog organizma svakog pojedinca u optimalnim klimatskim uvjetima

pristupačnost bavljenja ovim sportom za sve uzraste oba spola, bez obzira na njihova početna znanja i psihofizičku kondiciju.

Discipline

Uvodeći natjecateljsku komponentu orijentacijsko kretanje dobiva športsko obilježje s osnovnim ciljem pronalaženjem zadanih objekata u što kraćem vremenu - trčanjem i odvija se u okviru zadanih propozicija i pravila - sportaši se natječu u okviru niza kategorija, različitih tipova natjecanja, osvajajući plasman.

Natjecanja se održavaju u kategorijama po uzrastu (od 10 g. do 90.g.) i po znanju: A,B,C kategorije, te E za članove izborne vrste.

Svjetska civilna prvenstva se održavaju od 2001. u disciplinama: Sprint (10-15 min vrijeme pobjednika), Kratka staza (25 min), Duga staza (vrijeme pobjednika 80-90 min. muški i 60-70 min. žene), te Štafeta od 4 člana.

Na Svjetskom vojnom prvenstvu za pojedinačni plasman se zbrajaju dvije pojedinačne trke. Za ekipni plasman računaju se četiri najbolja vremena kod muških i 3 najbolja kod ženskih natjecatelja. Štafetu čine tri člana. Svaka država ima pravo na dvije štafete kod muških i na jednu kod žena.

More information by Heather Williams: What is Orienteering